Co to jest ortoreksja?

14 sierpnia 2015

Co to jest ortoreksja? Wśród zaburzeń związanych z łaknieniem i odżywianiem najbardziej znanymi są oczywiście anoreksja i bulimia. Pojawiają się jednak nowe zaburzenia, lub są one po prostu dopiero teraz opisywane. Jednym z nich jest właśnie ortoreksja? Na czym polega? Ortoreksja to zaburzenie objawiające się nadmiernym przywiązaniem wagi do jakości spożywanych pokarmów. Podobnie jak anoreksja i bulimia ma ona podłoże w psychice chorego. W tym przypadku chory tak bardzo chce odżywiać się zdrowo, że w patologiczny sposób selekcjonuje spożywane produkty. Niestety prowadzi to w konsekwencji do niedożywienia, ponieważ osoby te eliminują ze swojego jadłospisu ważne składniki odżywcze. Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu niektórych narządów, a także wielu chorób. W organizmie zaczyna brakować wapnia, żelaza, i kwasu foliowego. Choć początkowo choroba wydaje się nie groźna, to jednak prowadzi do momentu, gdy chory spożywa jedynie pięć czy sześć produktów, które uznaje za zdrowe. Zagrożenie pojawia się w momencie, gdy żałujemy swoich żywieniowych grzechów i staramy się odżywiać według ścisłych zasad. Gdy dieta staje się dla nas najważniejsza. Jak również wtedy, gdy przygotowanie i zastanawianie się nad jakością jedzenia zajmuje nam znacznie więcej czasu niż powinno. Oznaką pojawiającego się problemu jest również niechęć, a nawet strach przed zjedzeniem czegoś, co przygotował ktoś inny. Jak widać ciężko ustrzec się przed tą choroba, ale warto zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

» Kategoria: Porady » Tagi: , ,

  • Kategorie

  • Strony

  • Wstęp

    Masz już dość stosowania różnych diet, które nigdy nie dały wymarzonego efektu? Chcesz świetnie wyglądać, a co ważniejsze czuć się dobrze? Nie chcesz już nigdy więcej katować się na siłowni? Pragniesz mieć kontrolę nad swoim organizmem i być pewna, że jest zdrowy? Nic prostszego. To wszystko jest w Twoim zasięgu. Wystarczy, że będziesz systematyczna i zdeterminowana do osiągnięcia zamierzonego celu. Już dziś zacznij uprawiać sport, który po prostu daje Ci radość. Może to być jazda rowerem, pływanie lub bieganie. Wystarczy, że dziennie poświęcisz trzydzieści minut na robienie czegoś, co lubisz, by zgubić zbędne kilogramy i włożyć sukienkę, o jakiej zawsze marzyłaś! Spróbuj chudnąć w sposób, jaki sprawia Ci radość i nie marnuj czasu na katowanie się na siłowni lub zażywanie leków, od których po pewnym czasie zupełnie się uzależnisz.

  • Wpisy

  • Architektura świata

    Zacznij żyć aktywnie a różnicę zauważysz już po kilkunastu dniach! Nie ma nic zdrowszego i lepszego na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Korzystaj z uroków lata oszczędzając pieniądze na karnety czy tabletki. Dodatkowo czas spędzony na świeżym powietrzu może być niezwykłą okazją do spotkania ze znajomymi lub rodziną. Połącz przyjemne z pożytecznym. Zadbaj o swoje zdrowie, stawiając na aktywność a nie zauważysz, kiedy Twoje ciało nabierze kształtów, o jakich marzyłaś od wielu lat. Wakacje to idealny czas na takie zmiany. Wykorzystaj szanse, jakie daje Ci niesamowita pogoda i zacznij podobać się sobie. Wtedy spodobasz się także innym.